Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Jak kształtować miłość do książek u dzieci

Jak kształtować miłość do książek u dzieci

Od kiedy możemy zacząć czytać książki dzieciom ?

Od pierwszych miesięcy życia (mniej więcej trzeciego lub czwartego) możemy zacząć czytać dzieciom książki. Na początku nie będą zwracać na nas uwagi, ale stopniowo zaczną je rozpoznawać, a nawet pomagać nam przewracać strony.

<!        Co możemy zrobić, żeby poczuły się   zmotywowane?

Możemy stworzyć „Osobiste opowiadanie” , zamieniając imię bohatera imieniem dziecka lub tworząc własne opowiadanie, zawierające jego zdjęcia i ilustracje w przeróżnych środowiskach.

Rada: W domu poszukaj miejsca dla książek dziecięcych, tak aby dzieci miały do nich łatwy dostęp, wykorzystaj poduszki, ozdobne puchary, dziecięce domki…, aby stworzyć przytulną atmosferę, daj maluchom swobodę wyboru dziecięcych książek z biblioteczki, wykorzystaj pomoc, jaką jest książka, do radosnej zabawy w zamienianie historii, uzupełnianie ich, decydowanie  co wydarzy się najpierw, a co potem, we wprowadzanie nowych postaci lub nawet w zmienianie zakończenia, zmieniaj ton głosy i prędkość czytania w trakcie lektury. Zatrzymuj się przy znakach interpunkcyjnych, aby nie było im obce istnienie znaków, które pomagają intonować i opowiadać historię, spraw, żeby dziecko uczestniczyło w lekturze, kiedy maluchy uczą się czytać, cały czas czytaj im, spędzaj ten czas z dziećmi, gdyż będą go mile wspominać, a na dodatek przyczyni się to do ich rozwoju kulturowego.

 

Artykuł zaczerpnięty z czasopisma ,, Nauczycielka przedszkola”

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2023
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny